عیب یابی و تعمیر شیر انبساط چیلر

شیر انبساط جهت کاهش فشار  بین قسمت فشار بالا و پایین، در چیلر استفاده می­گردد و وظیفه آن تنطیم سوپرهیت خروجی از اواپراتور و مبرد عبوری از چیلر می­باشد.  پس در صورتی  که سوپرهیت چیلر از حالت نرمال فاصله بگیرد باید عملکرد اکسپنشن ولو  جهت تعمیر چیلر بررسی کرد.  شیر انبساط شامل سه قسمت پایه ، سوزن و قسمت پاور  در صورت خرابی هر قسمت از شیر مشکلاتی را برای عملکرد چیلر به وجود می آورد.

شیر انبساط چیلر به همراه سوزن و پاور

 

  • اگر چیلر بلافاصله پس از روشن کردن، خاموش شود؛ و عملکرد شیر برقی سالم باشد و جریان مبرد بدون حباب در سایدگلاس مشاهده گردد. بنابراین ایراد از قسمت پاور شیر انبساط می باشد. در این حالت از ایرادات شایع، شکستگی و تخلیه مبرد درون بالب می باشد. بنابراین جهت تعمیر چیلر باید قسمت پاور در تعویض گردد.
  • در صورتی که بدنه کمپرسور داغ باشد و دمای دیسشارژ مبرد بالا باشد باید سوپرهیت خروجی از اواپراتور را اندازه گرفت؛ در صورت بالا بودن سوپرهیت در این حالت اندازه مقدار شارژ گاز را از رویت جریان مبرد در سایت گلاس بررسی می کنیم و در صورت بدون حباب بودن سایت گلاس، جهت تعمیر چیلر ،عملکرد اکسپنشن را چک کرده با استفاده از پیچ تنظیم کننده مقدار مبرد، سوپرهیت را تنظیم می کنیم.

 

پیچ تنظیم شیر انبساط برای تنظیم سوپرهیت

 

در صورتی که کمپرسور برگشت مایع داشته باشد؛ پس از بررسی جریان آب اواپراتور ، جهت تعمیر چیلر باید محل بالب اکسپنشن ولو را بررسی کرد در صورت جدا شدن بالب از نشیمن­گاه و یا از بین رفتن عایق دور بالب، دچار مشکل مذکور می شود. همچنین محل نصب دقیق بالب بسته به سایز لوله ساکشن متفاوت است نیز باید مدنظر گرفته شود.

موقعیت نصب بالب اکسپنشن

 

موقعیت نصب بالب شیر انبساط

 

در طی این مباحث به گوشه ای از تجربیات مجموعه به ­فیکس جهت تعمیر چیلر اشاره کردیم هدف ما کسب رضایت و تعمیر صحیح چیلر می باشد. ما معتقدیم که تعمیر چیلر تراکمی یک بار به صورت صحیح و کامل انجام گردد تا بر مشتری هزینه های سنگین دیگر ، که ناشی از عدم تعمیر و عیب یابی صحیح هست؛ تحمیل نگردد.